“Çocuklara/Ergenlerde Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi”

7 Mayıs’ta Levent, 14 Mayıs’ta Tepeören yerleşkelerimizde Türkiye Aile Planlaması Vakfı’ndan eğitmen/ danışman Efsun Sertoğlu “Çocuklarda/Ergenlerde Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi” konferansıyla velilerimizle buluştu. 2005 yılından itibaren Terakki Vakfı Okulları ve TAP Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi veren Sertoğlu, cinsellik kavramına ilişkin paylaşımda bulunurken cinsel gelişim alanının desteklenmesinin çocuk ve ergenlerde oldukça önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Çocuk ve ergenlerin cinsellik konusunda bilgi ve destek ihtiyacını yetişkinlerin kendi çocukluklarındaki meraklarından da yola çıkarak anlayabileceklerine değinildi.  Çocukların bilgi ihtiyacı yanıtsız kaldığında yanlış ve riskli bilgi kaynaklarına yöneldiklerini belirten Sertoğlu, bu noktada sadece okulda verilen eğitimin de yeterli olmayacağını, mutlaka ailelerin bu konuda çocukları ile konuşabilecekleri zemini yaratmalarının önemli olduğunu dile getirdi. Bilgi verirken nasıl bir içerikte sunulduğu, çocuğun hazır oluşuna uygunluğu, bastırmadan ve kışkırtmadan uzak bir dil seçmenin gerekliliği vurgulandı.

Ebeveynlerin genel olarak kendilerini yetkin hissetmeme, öncelik vermeme veya erteleme, çocuk ve cinsellik kavramını bir arada düşünememe nedeni ile bu konuyu yok sayarak çocukları ile konuşmamayı tercih ettiklerini belirten Sertoğlu çocuğun cinsellik kavramına bağlı gelişimini kabul etmenin önemini vurguladı. Ancak bu şekilde bedeni ile barışık, kendi sınırlarının farkında, kendini istismardan koruyabilecek çocuklar yetiştirilebileceğini dile getirdi. Cinsel sağlık eğitiminin bir parçası olarak çocuğun bedeninin sorumluluğunun kendisine teslim edilmesinin de önemini vurgulayan konuşmacımız özellikle küçük yaştan itibaren banyo/tuvalet eğitimi, bedenin mahremiyeti gibi konuların ebeveynlerin gündeminde olması gerektiğini ifade etti.

Çocuk ile evde hangi ebeveyn daha rahat iletişim kuruyorsa, kimle daha rahat paylaşıyorsa, suçluluk hissettirmeden ve aynı zamanda kışkırtmadan bu konuyu hangi ebeveyn ele alabiliyor gibi noktalar düşünülerek ebeveynlerde cinsellik kavramına ilişkin çocukla konuşacak kişinin belirlenmesinin önemli olduğu belirtildi. Efsun Sertoğlu, özellikle ergenlik çağına yaklaşan bir çocukta cinsellik kavramına ilişkin bilgilerin paylaşılmasının ebeveynin sorumluluğu olduğunu eğer çocuk bu konuda sorular sormuyorsa bile fırsatlar yaratmaya çalışmak gerektiğini dile getirdi. Cinsellik kavramının yanı sıra ayrımcılık, cinsiyetçilik, toplumsal eşitlik konularını ele almak için de fırsat eğitimlerinin önemli olduğunu vurguladı.

Sunum notları ve kitap önerilerini aşağıdaki linklerde sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

Terakki Vakfı Okulları

 
TAP Vakfı tarafından iletilen "Değişiyorum" ve "Büyüyorum" kitapçıklarını ilgili Psikolojik Danışmanınızdan temin edebilirsiniz.

SEMİNER NOTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK KİTAP LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ