Çocuklarda/Ergenlerde Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi

Çocukların gelişimlerinin bütünsel olarak desteklenmesi önemlidir. Çocukluktan ergenliğe geçiş ve ergenlik sürecinde hızlı bedensel dönüşümler yaşanırken, sosyal ve duygusal değişimler de bu sürece eşlik eder. Çocuk, gelişimine uygun cevaplar alabildiğinde bedeni, sağlığı ve cinsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilir, endişe ve korkularından kurtulabilir. Doğru bilgi, tutum ve yaklaşımla desteklenen çocuklarda özel alan ve mahremiyet kavramları daha sağlıklı gelişir. Bilinç ve duyarlılık kazandığında doğru davranış geliştirmesi mümkün olabilir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz yıl boyunca yürüttüğü etkinlikler ile öğrencilerimizin gelişimlerini destekleyecek çalışmalar yürütmektedirler. “Kendimi Tanıyorum ve Gelişim Dönemi Özellikleri” kazanımları kapsamında öğrencilerimizin yaş dönemlerine uygun eğitimler gerçekleştirilmekte; “Sınırlar, Mahremiyet ve Özel Alan, Güvenli ve Sağlıklı İlişkiler, Onay Kavramı ve Onay Kültürü” konuları ele alınmaktadır. Yürütülen çalışmalarla kazanacakları bilinç ve duyarlılık ile riskli davranışlardan kaçınmaları hedeflenmektedir.

Anne babaların çocuklarını sağlıklı şekilde destekleyebilmeleri, bu konuları bütüncül ve hak temelli bir yaklaşımla değerlendirmeye çalışmaları önemlidir. Ebeveynlerin bu konuda ortak dil geliştirmeleri, çocukların kimliklerini oluşturmaları sürecinde önemli bir destek oluşturmaktadır.

Bu amaçla her yıl velilerimize yönelik olarak Cinsellik Eğitmeni ve Danışmanı Efsun Sertoğlu ile “Çocuklarda/Ergenlerde Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi” konulu konferanslar gerçekleştirilmektedir.

2022-2023 öğretim yılında;

  • 22 Mayıs 2023 Pazartesi günü anaokulu, 1., 2. ve 3. Sınıf,
  • 14 Aralık 2022 Çarşamba günü 4. ve 5. Sınıf,
  • 25 Mayıs 2023 Perşembe günü 6., 7., 8. Sınıf ve lise,

velilerimize yönelik olarak 3 konferans çevrim içi gerçekleştirilmiştir.

İhtiyaç duydukça sizlere katkı sağlaması amacıyla konuşmacımızın sunumunda yer verdiği konuları içeren özet notlarını ve kitap önerilerini aşağıdaki linklerde paylaşıyoruz. Konferansa katılamayan velilerimiz, notları okurken soruları oluşursa, ilgili psikolojik danışmanımızla iletişime geçebilirler.

Cinsel İstismarla Mücadelede Ebevyn Olarak Yapabileceğiniz 10 Şey

Cinsel Şiddetle Mücadele İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Çocuğun Cinsel İstismar Beyanının Ardından Yapılması Gereken 10 Şey

10 Maddede Neden Çocuğun Başkalarına Sarılması İçin Zorlamamalısınız?!

İlişkide Güvenlik Cetveli

Okuma Listesi Çocuklar ve Ergenler İçin

Okuma Listesi Yetişkinler İçin

 

 

Saygılarımızla,

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

Terakki Vakfı Okulları