Corona Virüs (COVİD-19) Sürecinde Zor Durum ve Duyguları Yönetebilmek

Hazırlayan: Terakki Vakfı Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi

Çocuklarımızı Bilgilendirirken:

 • Çocuklarımızla, gelişim dönemlerine uygun içerikle konuşulmalıdır.
 • Özellikle küçük yaştaki çocuklar ebeveynlerinin söylediklerinden oldukça etkilenirler. Bu nedenle konuşmalarımızda öncelikle çocuğu rahatlatmak önemlidir. Konu hakkında yanlış bilgileri varsa düzeltmeniz de
 • Güvenilir olmayan bilgi ve haberden korunmak, güvenilir kaynakları takip ederek bilgi edinmek, aşırı güvence vermek yerine açık ve nesnel bilgi vermek önemlidir. Güven uyandıracak ve yaşlarına uygun cümleler kullanılmalıdır.
 • Çocukların yanlış bilgilerini düzeltmekte fayda vardır. Çocuklarla konuşurken yapılan açıklamalarda soyut kavramlardan olabildiğince kaçınılmalı, basit ve anlaşılır ifadeler kullanılmalıdır.
 • Özellikle küçük çocukların virüsle ilgili haber yayınlarını doğrudan dinlemesini önlemek gerekir. Çocukların bilmesi gerekenler yetişkinler tarafından uygun bir şekilde aktarılmalıdır. TV, gazete ve sosyal medyayı kullanan çocukların neleri izlediğini takip etmek, konu hakkında yanlış bilgileri varsa düzeltmek sağlıklı olacaktır.
 • Tedbir almanın önleyici olduğu üzerinde durmak, alınması gereken hijyen tedbirleri konusunda bilgilendirmek önemlidir. Çocukla alınması gereken tedbirleri abartmadan konuşmak, bilgilendirmek, şimdiye odaklanmak ve çocuğun duygusunu anlamaya çalışmak doğru olacaktır.
 • Çocuğunuzun sorduğu sorulardan bazılarının cevaplarını bilemeyebilirsiniz ama öğrenmek için araştıracağınızı ve öğrendikten sonra onunla da paylaşacağınızı söyleyebilirsiniz.

Duyguları Yönetebilmek:

 • Çocuklar ve ergenler olağan üstü durumlarda farklı duygu ve düşünceler içerisinde olabilirler. Bu tarz belirsizlik durumlarında olayları yorumlama ve yaşama biçimlerinde, çevrelerindeki yetişkinleri referans alacaklardır. Kaygı ve korku bulaşıcı bir duygudur. Bu nedenle corona virüsü hakkında konuşurken duygularınızı kontrol edebilmeniz önemlidir. Kendilerini güven de hissetmelerine yardımcı olmak için bu süreçte sakin kalabilmek, güven verici olmak, kaygı ve korkuyu tetikleyecek ifade ve tutumlarda bulunmamaya dikkat etmek önem kazanır.
 • Çocuklar ifade ettikleri duyguları isimlendirmek için yetişkinin yardımına ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle çocukların davranışlarına, oyunlarına, resimlerine dikkat ederek olaylara nasıl anlam verdiklerini anlamaya çalışmakta fayda vardır. Çocuklara her zaman akıllarına gelen soruları sorabilecekleri ve endişelerini paylaşabilecekleri
 • Çocukları dinlemek ve salgın ile ilgili kaygılarına saygı duymak ve kaygılanmanın normal olduğunu kabul etmek, bilinçlenerek önlemler almanın koruyucu olacağını vurgulamak gerekir.
 • Çocuklar tekrar tekrar sorular sorabilirler. Konuşurken duygularını anladığınızı, kabul ettiğinizi belirtebilirsiniz. Bunlar sabırla, sakinlikle cevaplandırılmalıdır. Çocukların yaşadığı ve yönetemediği duygular olduğunda yetişkinlerin bu durumdan kaygılanmamaları, duyguları konuşmaktan çekinmemeleri çocukları rahatlatacaktır. Empati kurmak, bilgilendirmek, şimdiye odaklanmak, abartmadan alınması gereken tedbirleri konuşmak önemlidir.
 • Yaşanan süreç herkes için olumsuz etkiler bırakmaz. Ancak çocuğun takip edilmesi, olası etkilenmelerinin fark edilerek desteklenmesi önemlidir. Tüm açıklamalar ve iletişime rağmen çocukların günlük yaşantılarının olumsuz etkilemeye başladığını gözlemliyorsanız, (uyku düzeni, yemek düzeni, davranışları, duygu durumu, günlük rutinlerini sürdürebilme vb) psikolojik danışmanınızdan veya bir uzmandan yardım istemek en doğrusu olacaktır.

Alınabilecek Tedbirler:

 • Corona virüsün (Covid-19) riskini azaltacak önlem ve tedbirler için “Sağlık Bakanlığı” ve “Dünya Sağlık Örgütü’nün” (WHO) duyurularını takip
 • Okullara ara verilen bu süreçte mümkün olduğu kadar kalabalık ortamlarda; AVM, sinema, oyun alanları vs. bulunmamaya özen gösterilmesini öneririz.
 • Bu süreçte sosyal ortamlarda buluşmalara ara verilmesi, evde kitap okuma, kutu oyunları, resim, müzik ve hobilere zaman ayırılması iyi olacaktır.