Teknoloji ve Güvenli İnternet Kullanımı

İnsanların günlük yaşamını kolaylaştırmak için teknoloji ürünleri sürekli geliştiriliyor. Teknolojiyi kullanırken yararlı olmasına ve dengeli kullanıma da özen göstermek gerekiyor. Teknolojiden; iletişim kurmak, eğlenmek, araştırma yapmak, yeni bilgilere ulaşmak için yararlanıyoruz. Yanlış kullanımlar zarar verici etkiler oluşturabiliyor. Bu nedenle teknoloji kullanımında içeriğin ve sınırların belirlenmesi önem taşıyor. Anne-babalar, 6-8 yaş için okuma, yazma, mantık yürütmeyle ilgili etkinliklere, 9-12 yaş için soyut kavramların, ileri düzeyde ise sorun çözmeyi içeren araçlar gibi çocuğun gelişimine uygun materyaller seçebilirler.

Çocukların kullanımları anne babaların kontrolünde olmalıdır. Çok küçük yaşta ve kontrolsüz bir şekilde kullanım çocukların zarar görmelerine neden olabilir. Her hangi bir teknolojik ürünün (televizyon, telefon, tablet, pc vb.), yazılımın, programın, internet sitesinin kullanımı için belirlenmiş yaş sınırları bulunur. Bu yaş sınırlarına mutlaka uymak gereklidir. Anne babalar sürekli yenilenen ve çeşitlenen teknoloji ürünlerinin kullanımı için uzmanların görüşlerini takip etmelidir. İlkokul dönemi çocuğunun kullanacağı televizyon, pc, tablet yetişkinlerin takip edebilecekleri mekanlarda bulunmalıdır.

Her ailenin kendi içinde oluşmuş yaşam kurallarına teknoloji ile ilgili sınırlarının da eklenmesi gerekmektedir. Çocukların hangi ürünleri kullanma izinleri olacağı, gün içinde ne kadar zaman ayıracağı belirlenmeli, kardeşler arasındaki kullanım sınırlamaları da netleştirilmelidir. Özellikle çocuklar için ailenin diğer üyeleri ve yaşıtları ile birlikte geçirecekleri süreler çok önemlidir. Uzun süreli televizyon seyretmek, bilgisayar oyunları oynamak zararlı etkiler yaratabilir. İlkokul dönemi çocuklarında sürenin fazla olmamasına özen gösterilmelidir. Bilgisayarın karşısında çok oturmaktan dolayı duruş bozuklukları, bedensel bozukluklar, kolla ilgili rahatsızlıklar görülebilir.

Bu nedenlerle anne baba çocukları için kuralları oluşturmalı, belli aralıklarla da kurallar tekrar değerlendirilmelidir. Yaşla birlikte değişmesi gereken kurallar da tekrar gözden geçirilmelidir.

Teknoloji ile ilgili bazı uygulamalardan bazen anne babalardan önce çocuklar haberdar olabilirler. Bazı oyunlar, bazı internet siteleri uygun olarak belirttikleri yaştan çok daha büyük olan kişilere yönelik hazırlanmış olabilir. Bazı program, oyun ve internet siteleri de zarar verici içeriğe sahip olabilir. Bu nedenle çocuklar merak ettikleri bir internet sitesine girmek için anne babalarından mutlaka izin almalıdırlar.

Güvenli İnternet için çocukların kullanımına yönelik internet filtresi kullanılmalıdır. İnternetteki her bilgi doğru değildir. Araştırma yaparken ulaşılan bilgilerin bir yetişkin ile gözden geçirilmesi gereklidir.

Ayrıca aşağıda belirtilen konular nedeni ile gereken olgunluğa ulaşmadan sosyal paylaşım sitelerinin kullanılmaması gereklidir.

 • Sosyal paylaşım sitelerini kullanmak çocuklar arasında incitici, zarar verici iletişimlere neden olabilir. İlkokul döneminde çocuklar karşısındaki kişinin uğrayacağı zararı değerlendirebilecek olgunlukta değildir.
 • İnternette paylaşılan bilgiler hiçbir zaman yok olmaz. Paylaşılması uygun olmayan ‘kişiye ve aileye özel’ bilgiye yabancı kişiler rahatlıkla ulaşabilir ve kötü niyetle kullanabilir.
 • İnternetteki bilgiler herkese açıktır ve kişisel bilgi ve fotoğrafların paylaşılmaması gerekir.
 • İnternette yapılan her işlem kayıt altına alınır. Sanal dünyada yapılan konuşmalarda ya da paylaşımlarda özenli olunması önemlidir.
 • Bir başkasına yönelik yapılacak bir şaka, sonradan internet ortamından silinemez.
 • Bir kişinin fotoğraflarının izin almadan başkaları ile paylaşılması suç unsuru oluşturabilir.
 • Sosyal paylaşım sitelerinde veya çevrimiçi oyunlarda bilgilerini paylaşan bazı kişiler yanıltıcı kimlik bilgileri vermiş olabilir. Yaşlarının küçük olduğunu bildirerek iletişim kurmaya çalışabilirler.

Teknolojinin Yoğun Kullanımını Düzenlemenin Yolları

Okul sonrasında geçirilecek zamanın aile ile birlikte planlanması gelişimi olumlu etkiler.

 • Farklı ve yaratıcı etkinlikler,
 • Evdeki iş bölümüne dayalı görevler,
 • Spor ve sanat etkinlikleri,
 • Aile üyelerinin birlikte geçirecekleri zamanın daha kaliteli ve cazip hale getirilmesi,

Televizyon, tablet, pc gibi teknolojik ürünlerin aşırı kullanımını sınırlayacaktır.