"Hazır Olma ve Uyum" Veli Konferansı

İlk başlangıçlar hepimiz için çok önemlidir. Çocuklar anaokuluna başladığında ilk defa büyük bir grubun üyesi olacaklardır. Yeni bir başlangıç, yeni kurallar değişik duygular yaşatabilir.

Çocuklar okula başlarken rahatlıkla sınıfa giren çocuk olduğu gibi, kaygı, korku yaşayanlar ve anne - babalarını bırakmak istemeyen çocuklarda olabilmektedir. Okula başlama çocuğun dünyasında yeni bir başlangıç olduğu için çocuğun bazı tavırlarında değişimler olabilir ya da çocuk yeni tutumlar edinebilir. Yeni durumlar çocuklarda uyum sorunu yaratabilir. Okula yeni başlayan çocuk, ev ortamından veya anne-babadan ayrılma kaygısı yaşayabilir. Okulun ilk günlerinde çocuğun ağlama, okula gitmek istememe, anne-babasından ayrılmamak, yanında kalmalarını istemek gibi davranışlar göstermesi doğaldır; çünkü çocuk tüm kurallarını bildiği bir ortamdan, henüz hiçbir kuralını bilmediği, tanımadığı kişilerin bulunduğu bir ortama girmektedir.

Çocukların bu yeni başlangıçlarında onların yanında durabilmek ve bu süreci rahatlıkla atlatmalarına destek olmak zaman zaman anne babalara zor anlar yaşatır ve şimdi ne yapacağım diye düşündürtür. Çocukların yaşadıkları ne kadar doğal ise anne - babaların da böyle hissetmesi o kadar doğaldır.

Çocukların ve velilerin karışık duygular yaşayacağı bu duruma yardımcı olmak amacıyla her yıl velilere yönelik konferans yapılmaktadır. Konferansta uzman tarafından okula uyum sürecine nasıl yaklaşılması gerektiğiyle ilgili bilgi ve deneyimler paylaşılır.

Destek Birimlerle Yapılan Çalışmalar

Okulumuzun çatısı altında öğrenci ve velilerimize hizmet veren eğitimci kadrosunun dışındaki birimlerin eşgüdümlü çalışması hem verimliliği hem de hizmet kalitesini arttıracak önemli bir unsurdur. Yapılan eğitimlerde; ortak tutumları geliştirmek ve pekiştirmek, yaşanan sorunlara işlevsel çözümler bulmak, yaş dönemleri gelişim ve davranış özelliklerini bilmek, iletişimde dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğuyla ilgili bilgiler verilmektedir.