Ortaöğretime Geçiş Sistemi Çalışmaları

Okulumuzda, 5. 6. 7. ve 8. sınıf düzeyinde öğrencinin, akademik, duygusal, sosyal gelişimleri ile birlikte ortaöğretime geçiş hazırlık süreci de takip edilir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi, bu süreçte öğrencileri bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak, akademik, duygusal ve sosyal açıdan kendilerini tanımaları, ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, bu doğrultuda kendileri için en uygun seçimi yapmalarına olanak sağlayacak çalışmalar yapar.

Ortaöğretime Geçiş Sistemi

8. Sınıflarda ortaöğretime geçiş sürecindeki gelişim ve değişimlerin, doğru ve sistemli bir şekilde öğrencilere ve velilere aktarılması, öğrenci ve velilerin bu süreç ile ilgili bilgilenmesi ve bilinçlenmesi adına önemlidir.

Ortaöğretime Geçiş Süreci ile ilgili güncel bilgilere MEB sayfasında bulunan aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php?KATEGORI=14-20-15-16-21-34&B=4


Ortaöğretime Geçiş Süreci ile ilgili güncel sunulara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


MEB Ortaöğretime Geçis Yönergesi 2019
Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu 2019

Öğrenci ve Velilere Yönelik Gerçekleştirilen Çalışmalar:

Seminer, Panel

 • Ortaöğretime Geçiş Sistemi Öğrenci ve Veli Bilgilendirme  Okulumuz Eğitim Danışmanı Oktay Aydın tarafından, her yıl 8. sınıf öğrenci ve velilerimize sınav sistemi bilgilendirme konferansı gerçekleştirilir. Bu bilgilendirmede; sınavların yaşamımızdaki yeri, sınav soru sayıları, puan hesaplama formülleri, yılsonu başarı puanı ve sınav puanının etkisi üzerinde durulur.
 • Zaman Planlaması ve Motivasyon 8.sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bu seminerlerde, öğrenmenin önemi, motivasyon tanımı, motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal nedenler, başarılı olmak için zaman yönetiminin önemi vurgulanır.
 • Mezunlarla Sohbet Okulumuz 8.sınıftan mezun olan öğrencilerin sınava hazırlık, sınav süreci vb. gibi yaşantılarıyla ilgili deneyimlerini paylaşmaları sağlanır.
 • Sınav Sürecini Yönetme ve Motivasyon 8.sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bu seminerlerde sınav öncesi yapılacak hazırlıklar ve sınav sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda paylaşım ve gerekli yönlendirmeler yapılır.

Grup Çalışmaları

İhtiyaçlar doğrultusunda aşağıdaki konularda öğrenci ve velilerle grup çalışmaları planlanır.
 • Motivasyon
 • Hedef Belirleme
 • Verimli Ders Çalışma
 • Sınav ve Ergen

Sınıf Çalışmaları

 • Akademik başarı ve motivasyonu desteklemeye yönelik çalışmalar
 • Kariyer ve mesleki yönelimlerini belirlemeye yönelik çalışmalar
 • Sınav sürecine ilişkin paylaşımlarda bulunmalarına yönelik çalışmalar

Tercih Dönemi Danışmanlığı

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi uzmanlarımız ortaokulumuzdan mezun olan öğrencilerimize ortaöğretime yerleştirme öncesi rehberlik hizmeti verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tercih dönemlerinde okulumuzda bulunarak öğrenci ve velilerimize destek verir.